piątek, 25 listopada 2011

Muffinki czekoladowe

1i3/4 szklanki mąki tortowej,3 łyżeczki proszku do pieczenia,2 łyżki kakao,3/4 szklanki cukru pudru,tabliczka gorzkiej czekolady,szklanka mleka,jajko,1/3 szklanki oleju,łyżka stopionego masła,aromat waniliowy lub rumowy. W misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia,kakao,cukrem pudrem i drobno posiekaną czekoladą.Do rondelka wlać mleko,olej,masło i aromat,dodać jajko i wszystko zmiksować.Następnie przelać do miski z suchymi składnikami i wymieszać.Powsałą masą napełnić muffinkowe foremki do 2/3 ich wysokości.Wstawić do gorącego piekarnika i piec ok.20min.

czwartek, 24 listopada 2011

Wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym

40dkg wieprzowiny bez kości, 5 łyżek mąki pszennej, 5 łyżek mąki ziemniaczanej, 5 łyżek sosu sojowego, łyżeczka proszku do pieczenia, mały świeży ananas, po strąku czerwonej i zielonej papryki, marchewka, białko, cebula, 2 ząbki czosnku, 2 łyżki octu winnego, łyżka cukru, 3 łyżki keczupu, olej do głębokiego smażenia, sól Mięso,opłukać ,pokroić w kostkę,skropić 3 łyżkami sosu sojowego,odstawić na 15 minut.Odłożyć łyżeczkę mąki ziemniaczanej.Resztę wraz z mąką pszenną wymieszać z 1/2 szklanką wody,proszkiem do pieczenia i łyżeczką oleju.Białko ubić wymieszać z ciastem. W woku rozgrzać olej.Kawałki mięsa moczyć w cieście i smażyć na złoty kolor.Ananas obrać,pokroić w kostkę /zachować sok/,Paprykę i marchewkę oczyścić ,pokroić w kostkę.Cebulę i czosnek obrać,posiekać.Z woka usunąć olej ,wlać 2 łyżki świeżego ,rozgrzać. Włożyć warzywa i ananas,smażyć 5 minut.Ocet utrzeć z cukrem , sosem sojowym,keczupem,3 łyżkami soku z ananasa i odłożoną mąką ziemniaczaną.Wlać do woka,zagotować,wymieszać z mięsem. SMACZNEGO!

środa, 23 listopada 2011

Nadziewane bakłażany

Nadziewane bakłażany

Autorem artykułu jest Ryszard Marszałek


Bakłażany zawierają dużo soli mineralnych, obniżają poziom cholesterolu we krwi a także mają bardzo dużo błonnika.
Są smaczne i bardzo ciekawie prezentują się na półmisku z różnymi kolorowymi farszami. Oto propozycja podania dla wegetarian i nie tylko.

4 bakłażany

2 średnie cebulki

3 ząbki czosnku

8 pieczarek

żółta papryka

2 torebki ugotowanego ryżu

8 łyżek oliwy

2 kulki mozarelli

4 pomidory

bazylia

oregano

sól, pieprz do smaku

2 łyżki startego parmezanu

1/2 kg mielonego mięsa od szynki ( w wersji nie wegetariańskiej)

Bakłażany przekrawamy wzdłuż na połówki. Wydrążamy miąższ i wnętrze lekko solimy. Odstawiamy na ok. pół godziny do lodówki aby puściły sok. Zapobiega to gorzkiemu smakowi potrawy. Po tym czasie warzywa płuczemy i osuszamy, a ich wnętrze smarujemy oliwą.

Wydrążony miąższ drobno siekamy. Cebulę obieramy i kroimy w talarki. Pomidory parzymy, obieramy skórkę, usuwamy pestki i kroimy w kosteczkę. Także papryke myjemy, osuszamy i drobno kroimy. Pieczarki oczyszczamy, płuczemy i siekamy w półplasterki.

Na patelni rozgrzewamy oliwę. Cebulę musimy lekko zeszklić po czym dodać pozostałe składniki farszu wraz z przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku. Dorzucamy ugotowany wcześniej ryż . Jeśli jest to wersja dla osób lubiących mięso to dodajemy także do przesmażenia mielone od szynki .Całość doprawiamy bazylią i oregano oraz szczyptą soli i pieprzu. Dusimy razem na małym ogniu pod przykryciem około 10 minut.

Bakłażany napełniamy przygotowanym farszem. Na wierzch kładziemy plasterki mozarelli i lekko solimy. Pieczemy około 40 minut w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni. Po wyjęciu z pieca posypujemy wiórkami parmezanu ( może być też inny żółty serek utarty na małych oczkach tarki).

Smacznego!

---

http://potrawyjarskieinietylko.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Tiramisu - klasyczny, ale bardzo modny deser.

Tiramisu - klasyczny, ale bardzo modny deser.

Autorem artykułu jest Wiesław falko Fałkowski


Klasyczne tiramisu to istna feria smaków. Tutaj aromat kawy splata się z nutami migdałowego amaretto, a gorzki smak czekolady miesza się z delikatnie kwaskową słodyczą maskarpone. Ku mojej uciesze tiramisu stało się znowu modne.

tiramisu

foto:falko

Składniki:

6 żółtek

4 czubate łyżki cukru pudru

50 dag serka mascarpone

4 łyżki amaretto

200 ml śmietany 36%

20 podłużnych biszkoptów

1,5 szklanki mocnej, aromatycznej kawy, najlepiej z ekspresu i całkowicie wystudzonej

2 łyżki gorzkiego, naturalnego kakao

2 łyżki startej gorzkiej czekolady

Proporcje składników podane są dla 20 biszkoptów. Pamiętajcie o tym, że trzeba przeliczyć ilości poszczególnych składników, jeżeli zmienimy liczbę użytych biszkoptów. A ich liczba zależy od naczynia, w którym tiramisu chcemy przygotować. Biszkoptów musi starczyć na dwie warstwy.

Sposób przyrządzenia:

W metalowej lub żaroodpornej misce ucieramy żółtka z cukrem aż zamienią się w puszysty, kogiel-mogiel. Wlewamy 2 łyżki amaretto i mieszamy. Pozostałe 2 łyzki amaretto dodajemy do zimnej kawy. W dużym garnku doprowadzamy wodę do wrzenia, zmniejszamy ogień, umieszczamy na nim miskę i podgrzewając mieszamy masę aż zgęstnieje.

Odstawiamy, aby ostygła. Otrzymaliśmy w ten sposób zabajone, które samodzielnie lub np. w towarzystwie owoców już stanowi pyszny deser.
Ale my idziemy krok dalej. Mocno schłodzoną śmietanę ubijamy na „sztywno”. W misce mieszamy serek maskarpone aż stanie się kremowy i gładki. Dodajemy do sera masę jajeczną i dokładnie mieszamy.

Następnie dodajemy ubitą śmietanę i dalej delikatnie mieszamy.

Przygotowujemy odpowiednie naczynie, najlepiej prostokątne. Może być forma do pieczenia. Na dnie układamy warstwę moczonych w zimnej kawie z dodatkiem amaretto biszkoptów. Moczyć należy bardzo szybko, aby biszkopty się nie rozpadły. Na warstwie biszkoptów układamy za pomocą łyżki warstwę masy serowo-jajecznej. Układamy następną warstwę moczonych w kawie z dodatkiem amaretto biszkoptów.

Rozkładamy na nich resztę masy.

W niektórych przepisach autorzy polecają posypać w tym momencie całą powierzchnię tiramisu kakao. Jednak jeżeli tak zrobimy to kakao nasiąknie w lodówce i będzie źle wyglądało na powierzchni naszego tiramisu jak je podamy gościom.

Dlatego proponuję wstawić tiramisu do lodówki na minimum 6 godzin.

Podajemy w formie kostki i dopiero na talerzu posypujemy dokładnie kakao, dekorujemy tartą czekoladą. Estetykę deseru podniesie zapewne mały akcent kolorystyczny np. czereśnia koktajlowa.

Życzę smacznego!


---

Wiesław falko Fałkowski

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dip z bakłażana z czosnkiem

Dip z bakłażana z czosnkiem

Autorem artykułu jest Pablo VVu


Kuchnia grecka ma różne oblicza - kontynentalne i wyspiarskie. Jestem fanem kuchni kreteńskiej, gdzie podstawą są oliwki, oliwa (na wyspie drzewa - rosną tylko oliwne i pomarańczowe) lokalne zioła, jagnięcina, mięso zajęcze i warzywa. Do każdego dania warto mieć odpowiedni dip.

Częstymi propozycjami w greckiej kuchni są dipy. Bardzo popularnym warzywem jest tam bakłażan, dlatego dziś przepis na dip z bakłażana z czosnkiem. Jest to klasyczny grecki dip idealny do krakersów z sezamem, grillowanej papryki czy pieczywa.

Niezbędne składniki dipu z oberżyny (inna nazwa bakłażana):

2 duże bakłażany

50 ml oliwy extra virgin (kreteńska oliwa jest wyśmienita na dip z bakłażana)

pół cytryny

150 ml jogurtu greckiego

2 ząbki czosnku

natka pietruszki, mielony kminek, sól, pieprz

Przepis na dip bakłażanowy - jest to przepis kuchni śródziemnej. Zaczynamy od nakłucia tego warzywa widelcem, ułożeniu na blasze do pieczenia i …pieczenia. Czas pieczenia to trzy kwadranse w mocno nagrzanym piekarniku (około 190 st. C.). Po wyjęciu bakłażana odstawiamy do wystygnięcia, po czym przekrawamy wzdłuż i wyciągamy miąższ.

Miąższ smażymy na patelni przez 5 minut na rozgrzanej uprzednio oliwie. Przekładamy do miksera, dodajemy sok z połowy cytryny i miksujemy na gładką pastę. Podczas miksowania dodajemy grecki jogurt, mielony kminek, drobno starty czosnek, doprawiamy solą i pieprzem.

Dip jest gotowy, przed podaniem schładzamy go w lodówce przez godzinę. Dekorujemy posiekaną natką pietruszki.

Dip z bakłażana podajemy z krakersami sezamowymi, papryką – polecam grillowaną, czy z pieczywem.

Dip jest prosty w przygotowaniu - choć zajmuje ono sporo czasu. Dlatego warto zrobić więcej tego dodatku. Od jakiegoś czasu polscy producenci prześcigają się w produkcji jogurtów "typu greckiego" więc skompletowanie składników nie nastręcza większych trudności. Bakłażany w Polsce są dostępne coraz dłużej - polecam spróbować!

---

Przepis pochodzi z strony: SprawdzonePrzepisyNa.pl - sprawdzone danie dla każdego.

http://sprawdzoneprzepisyna.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Szarlotka - bardzo krucha i cynamonowa

Szarlotka - bardzo krucha i cynamonowa

Autorem artykułu jest Justyna Słopień


Ta szarlotka jest naprawde bardzo łatwa i smaczna. Przepis dostałam od koleżanki z pracy, dużo "starszej":-) co znaczy bardziej doświadczonej w pieczeniu i gotowaniu:-)

Składniki:

2 słoiki litrowe jabłek ( można zrobić to ze świeżych jabłek, czyli usmażyć 2,5 kg antonówki)

3 szkl mąki tortowej

4 żółtka

1 kostka masła roślinnego

0,5 szkl cukru

2 cukry waniliowe (1-en do ciasta, 2-i do jabłek)

0,5 opakowania proszku do pieczenia

1 łyżka stołowa cynamonu

Bierzemy się do pracy.

Mąkę i masło należy posiekać, dodać proszek do pieczenia i takie posiekane zostawić na 10-15 minut. Następnie dodajemy 4 żółtka, cukier, cukier waniliowy i łączymy wszystkie składniki. Jeżeli nie da się zagnieść możemy dodać 1 łyżkę śmietany. Teraz dzielimy ciasto, 1/4 część ciasta wkładamy do zamrażalnika na ok 30 minut. Do jabłek dosypujemy cukier waniliowy i łyżkę stołową cynamonu. Następnie wykładamy na blachę pozostałą część ciasta, czyli 3/4, smarujemy jabłkami i na wierzch ścieramy na tarce ciasto z zamrażalnika. Ustawiamy piekarnik na pieczenie "góra/dół" i pieczemy aż ciasto na wierzchu będzie zarumienione, ok 45 minut.

DSC09036

Życzę smacznego

Justyna

---

Zapraszam na mojego bloga:

http://www.gotujemyipieczemy.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Placek po zbójnicku

Placek po zbójnicku

Autorem artykułu jest Justyna Słopień


Lubicie placki ziemniaczane? Mam fajny pomysł na obiad - placek po zbójnicku. Zachęcam do wykonania i wyrażenia opinii.

Składniki na sos:

600 g wołowiny albo mięsa gulaszowego,

150 g pieczarek,

1 cebula,

1 papryka,

2 łyżki koncentratu pomidorowego,

mąka,

3 liście laurowe,

ziele angielskie,

sól,

pieprz,

Składniki na placki ziemniaczane (z tej porcji wychodzą 3-4 średnie placki):

5-6 średnich ziemniaków,

1 łyżka mąki ziemniaczanej,

cebula,

jajko,

sól,

pieprz,

Mięso kroimy w kostkę i podsmażamy na oliwie. Przekładamy do garnka, zalewamy wodą tak żeby zakryć mięso, wrzucamy liść laurowy, ziele angielskie i dusimy do miękkości. Kroimy cebule i paprykę w kostkę, a pieczarki w półtalarki. Rozgrzewamy olej i smażymy cebulę, później dorzucamy pieczarki. Jak mięso będzie już miękkie dorzucamy do niego cebulę, pieczarki, paprykę i gotujemy 5-10 minut. Doprawiamy koncentratem, solą i pieprzem, na koniec zagęszczamy wodą i mąką.

Teraz smażymy placki ziemniaczane.

Ziemniaki i cebulę ucieramy na tarce, albo przepuszczamy przez maszynkę elektryczną. Dodajemy mąkę, jajko, szczyptę soli i pieprz. Mieszamy wszystkie składniki i smażymy duże placki – jeden na całą patelnie. W zależności od tego jakiej wielkości mamy patelnie tyle wyjdzie nam placków. Ja placki smażę na średniej patelni i z tego przepisu mam 3-4 placki.

---

Zapraszam na www.gotujemyipieczemy.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Sałatki kolorowe

Sałatki kolorowe

Autorem artykułu jest Kasia S.


Sałatki to doskonały pomysł na znakomitą przekąskę. Ponadto nie zajmują zbyt wiele czasu żeby je przygotować.
Sałatki są bardzo proste i dzięki kolorowym skłądnikom smacznie się prezentują.
Polecam :)

SAŁATKA Z CZERWONĄ FASOLĄ

Składniki:
1 puszka czerwonej fasoli
1 puszka kukurydzy
1 papryka czerwona
20 dag szynki indyczej
20 dag sera żółtego
majonez
sos francuski (moze być włoski) Knorr
zielony szczypiorek

Wykonanie:

Fasolę czerwoną i kukurydzę odcedzić z zalewy. Paprykę umyć, oczyścić z pestek i pokroić w kostkę. Szynkę i ser żółty również pokroić w kostkę. Szczypiorek umyć i drobno posiekać. Wszystko razem połączyć. Dodać kilka łyżek majonezu oraz sos zrobiony w/g przepisu na opakowaniu (sos wymieszany z 3 łyżkami wody i 3 łyżkami oleju). Wszystkie składniki dokładnie wymieszać.

Smacznego!

SAŁATKA Z CYKORII

Składniki:
2 duże kolby cykorii
1 wędzone udko kurczaka
1 puszka kukurydzy
1/2 puszki ananasa w plastrach
mały por
mały słoiczek majonezu
2 pomidorki koktajlowe lub 1 normalny, słodki pomidor
sól
pieprz

Wykonanie:
Odłóż 8 największych liści cykorii. Resztę posiekaj. Pora oczyść, przekrój wzdłuż i drobno posiekaj w talarki, wyłóż na sitku i sparz. Ananasa pokrój w kosteczkę. Mięso oddziel od kości, drobno pokrój. Osącz kukurydzę. Odłóż łyżkę pora. Pozostały por, kukurydzę, posiekaną cykorię, kurczaka oraz ananasa wymieszaj z majonezem.
Na odłożone liście cykorii nakładaj po porcji sałatki. Ułóż je na okrągłym talerzu w kwiatek. Środek pomiędzy łódkami cykorii napełnij odłożonym porem. Słodkie pomidorki pokrój na ćwiartki, ułóż skórką do góry na sałatce tuż przy środku z porów.

Smacznego!

---

kasiak

http://wszystkoogotowaniuks.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pierś kurczaka w sosie słodko-kwaśnym

Pierś kurczaka w sosie słodko-kwaśnym

Autorem artykułu jest Justyna Słopień


Jeżeli robiliście kiedyś obiad z sosem słodko-kwaśnym ze słoika, to podaję przepis na zrobienie takiego sosu samodzielnie. Zapewniam, że zrobiony własnoręcznie jeszcze bardziej posmakuje domownikom...

Składniki:

1 pierś kurczaka,

4 pomidory,

2 cebule,

1 papryka czerwona,

3 plasterki ananasa z puszki,

½ puszki kukurydzy,

1 łyżka cukru,

1 łyżeczka musztardy,

1 łyżka octu,

szczypta curry,

szczypta Vegety lub Kucharka,

1 płaska łyżeczka papryki słodkiej,

szczypta pieprzu ziołowego,

sól do smaku,

1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,

olej do smażenia,

ryż,

Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na patelni, następnie dorzucamy do niej pokrojoną w kostkę pierś kurczaka. Po usmażeniu przekładamy do garnka, podlewamy małą ilością wody i dusimy pod przykryciem. Pomidory zalewamy wrzątkiem, obieramy i kroimy na części. Paprykę myjemy i kroimy w kostkę. Paprykę i pomidory wrzucamy do garnka i dusimy około pół godziny. Następnie dodajemy pozostałe składniki, czyli kukurydzę, ananasa (pokrojonego w kostkę), cukier, musztardę, ocet, curry, vegetę, paprykę słodką, pieprz ziołowy, sól do smaku i gotujemy 10-15 minut. W soku z ananasa rozpuszczamy mąkę ziemniaczaną i zagęszczamy sos, chwilę gotujemy.

Podajemy z ryżem.

Smacznego

---

Mój blog: www.gotujemyipieczemy.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jesienne zapiekanki

Jesienne zapiekanki

Autorem artykułu jest Irena Zobniów


W okresie jesiennym pogoda bywa bardzo kapryśna – od słonecznej i ciepłej po deszczową, pochmurną i wietrzną. W takie chłodne popołudnia marzymy o pożywnym i rozgrzewającym, a zarazem prostym w przygotowaniu posiłku.

Doskonałym pomysłem na jesienne obiady są różnego rodzaju zapiekanki przygotowane z sezonowych warzyw. Na przykład cukinia jest wyjątkowo „wdzięcznym” warzywem, z którego możemy przygotować wiele szybkich dań, zarówno w wersji smażonej, jak i pieczonej. Cukinia zapiekana to potrawa doskonale nadająca się na obiad dla całej rodziny.

Warzywo to ma wiele wartości odżywczych, a przy tym jest lekkostrawna, więc może być podawana zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Można ją przyrządzić z makaronem lub talarkami ziemniaków, a górę posypać ulubionym serem żółtym.

Równie dobrym pomysłem na obiad jest cukinia nadziewana mięsem mielonym oraz innymi dodatkami, zgodnie z naszym gustem. Możemy również przygotować do dania sos czosnkowy lub pomidorowy z bazylią, który doskonale podkreśli smak.Warto jednak pamiętać, aby do przyrządzenia tej potrawy wybierać warzywa o stosunkowo miękkiej skórce. Wówczas całość będzie smaczniejsza. Danie idealnie pasuje jako posiłek rodzinny, jak również jako przekąska na spotkaniu z przyjaciółmi. Alternatywą dla faszerowanej cukinii może być nadziewana papryka, która z powodzeniem może zastąpić sycący obiad. Należy jednak pamiętać, iż papryka wymaga dłuższego zapiekania niż miękka cukinia.

Ciekawym pomysłem jest również zapiekanka z kalafiorem, którą możemy przygotować zarówno w wersji wegetariańskiej, jak i z dodatkiem mięsa. Kalafior można też zastąpić brokułami.

Zapiekanki można przyrządzać na bazie różnego rodzaju makaronów, ziemniaków, ryżu lub ciasta.

Jeśli jesteśmy zwolennikami pizzy możemy spróbować poeksperymentować z nowymi dodatkami z sezonowych warzyw. Warto wykorzystać do jej przygotowania takie warzywa jak brokuły, bakłażan, kukurydzę czy nawet ugotowaną wcześniej fasolkę szparagową. Pizza ze świeżymi pomidorami lub z cukinią to ciekawa alternatywa na jesienny obiad.

---

Irena Zobniów
irena.zobniow.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Przekąska z tuńczykiem

Przekąska z tuńczykiem

Autorem artykułu jest hagem


Pyszna i ładnie wyglądajaca przekaska, podawana przed kolacją do tego podajemy lampkę szampana. Potrawa bardzo łatwa w przygotowaniu nie zajmuje dużo czasu.

Na dzisiejszy wieczór proponuje przystawkę przed wyśmienitą kolacją, jaką można zaserwować ukochanej osobie. Proponuje przystawkę jak i kolację podać z lampką szampana przy świecach. Do kolacji proponuje też muzykę bardzo nastrojową. Jeśli chcecie by wasza kolacja była jakaś szczególna to postarajcie się jak najlepiej potraficie. A efekt końcowy sami zobaczycie. Przygotowanie tej potrawy jest bardzo proste. Czas przygotowania to 10 minut, dodatkowo przekąska jest niskokaloryczna i smaczna. Przepis podany poniżej jest przygotowany na dwie porcje. Do przystawki można zrobić kiełbase faszerowaną z serem i pomidorami ale to już w następnym moim artykule który nie bawem opublikuję.

Składniki:

- puszka tuńczyka w zalewie

- 4 liście sałaty

- 4 ćwiartki pomidora

- świeży ogórek

- 4 łyżki majonezu

- szczypiorek

- pietruszka.

Sposób przygotowania:

Rozkładamy talerzyki, na nie kładziemy umyte liście sałaty. Wymieszać tuńczyka w zalewie. Na talerzyk wyłożony liśćmi sałaty nakładamy porcję tuńczyka, zalewamy tuńczyka łyżką majonezu rozrobionego z łyżką śmietany. Pomidora kroimy w ćwiartki, ogórka zielonego kroimy w talarki. Przekąskę przybieramy jedna ćwiartką pomidora, ogórkami zielonymi i pietruszką. Majonez posypujemy szczypiorkiem. Wkładamy gotową przekąskę na 15-20 minut do lodówki. Po upływie tego czasu wyciągamy przekąskę z lodówki. Podajemy na stół 15 minut przed podaniem kolacji.

Składniki są podane na przygotowanie czterech porcji

---

Piotrek

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl